james bought 6 cans cat food 95 each and 2 bags cat litter 126 each

James bought 6 cans of cat food at $.95 each and 2 bags of cat litter at $1.26 each for his new cat. He was worried that he wouldn’t have enough supplies to last the week , so the next day , he bought the same number of items again.Write this in mathematical expression.

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!":

Get started